Moje egzemplarze. Wydawnictwo Libros, 2000 rok.
(bez spojlerów!) Rzecz dzieje się w ostatnich latach panowania faraona Ramzesa II. W powieści zostają nam ukazane losy młodego sędziego Pazera, który za sprawą swego mistrza zostaje przeniesiony z małej wioski pod Tebami do Memfis, wielkiej metropolii, dawnej stolicy Egiptu. Pazer jako człowiek o wielkim poczuciu sprawiedliwości oraz pracowitości jest bardzo skrupulatny, nawet w przypadku najmniejszych rzeczy. Pewnego dnia jego dbałość o szczegóły doprowadza go na trop większej intrygi - rabunku w Wielkiej Piramidzie Cheopsa w Gizie, który jak się okazuje, miał na celu nie tylko wykradzenie drogocennych przedmiotów z wyposażenia grobowego faraona, lecz również osłabienie władzy panującego faraona i strącenie go z tronu. Czy młodemu sędziemu uda się powstrzymać spiskowców? Jak potoczy się cała historia? Trzeba przeczytać, żeby się dowiedzieć, sam na temat fabuły nic więcej nie zdradzę.
Pierścień sędziego z pieczęcią.
Na pieczęci przedstawiono boginie Maat, panią sprawiedliwości.
Warto zaznaczyć, iż Christian Jacq jest egiptologiem, przez co jego powieść nabiera znacznie więcej wartości oraz walorów edukacyjnych. Nie jest to tylko fikcja historyczna z elementami kryminału, ale podróż do czasów Ramzesa II. Czytelnik może poznać dzięki tej książce życie zwykłych ludzi ówczesnych czasów. Przede wszystkim dzięki historii Pazera poznajemy wymiar sprawiedliwości oraz jego działanie, ale również możemy przyjrzeć się życiu i działaniu innych bohaterów, a przy tym wykonywanym przez nich zawodom. Zobaczymy między innymi: żołnierza Sutiego, nubijskiego policjanta Kema oraz jego pawiana Zabójcę, lekarkę Nefret, a także przedsiębiorców, rzemieślników, kupców oraz kapłanów.
Christian Jacq, autor książki.
W mojej ocenie jest to książka 9/10. Czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko. Pomimo, iż cała intryga z obrabowaniem piramidy Cheopsa za czasów Ramzesa II prawdopodobnie nigdy nie miała miejsca, to książka ma pewną wartość historyczną. Szczególnie dla osób, które mają małe lub nie mają żadnego pojęcia, jak żyło się w Kemet. Oczywiście cykl polecam zarówno miłośnikom historii, jak i zwykłym czytelnikom szukającym czegoś z elementem kryminału czy chcących odbyć podróż do Starożytnego Egiptu.
Dodam, iż spotkałem się z opiniami, które mogą odstraszyć potencjalnych czytelników, jakoby bohaterowie mieli dzielić się tylko na tych złych i dobrych, a granica między nimi miała być mocno nakreślona. Cóż, rzeczywiście można odnieść takie wrażenie, ale czy jest tak rzeczywiście? Myślę, że nie, i mógłbym podać tego przykład, jednak to byłby już spojler (w ostatniej części cyklu widać to wyraźnie).
Na koniec: gdzie zdobyć książkę? Ogólnie wszystkie wydania tej książki miały miejsce paręnaście dobrych lat temu, przez co na pewno nie znajdziecie jej w księgarniach. W bibliotekach i antykwariatach może tak. Ale bardzo dużo używanych egzemplarzy można znaleźć na Allegro, i to zazwyczaj za śmieszne ceny: od 3zł za tom, od 15zł za komplet. Co do wydań, istnieją trzy, takie jak moje na zamieszczonym wyżej zdjęciu, wydawnictwa Libros z 2000 roku, mające całkiem przyzwoite tłumaczenie z francuskiego (oryginału), oraz z lat 90-tych w biało-czerwonej oraz biało-zielonej okładce wydawnictwa Prima. Niestety nie wiem jak wygląda owo tłumaczenie, bo nie miałem z tym wydaniem nigdy styczności.
Wydanie z lat 90-tych. Wydawnictwo Prima.
Życzę miłej lektury i pozdrawiam.
W przyszłości napiszę również o innych książkach, nie tylko powieściach, również o lit. naukowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz